Adıma Kayıtlı Hat Var mı ? Nasıl Sorgulama Yapabilirim ?

1 yıl önce
© Adıma Kayıtlı Hat Var mı ? Nasıl Sorgulama Yapabilirim ?

Adınıza kayıtlı hat olup olmadığını sorgulama işlemleri için tüm vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaparak, hat durumlarını sorgulayabilir. Özellikle günümüzde dolandırıcılar, kişilerin isim ve soyisimlerine hat açtırabilmektedir. Habersiz olarak açılan hatlar, oldukça büyük problemlerin ve mağduriyetlerin yaşanmasına yol açabilmektedir. Bu durumu engellemek için e-devlet üzerinden hat sorgulama işlemlerini yapabilir, üzerinize açılan hatları kapatabilirsiniz. Mobil hat sorgulama ve iptal etme işlemlerini de aynı sistem üzerinden yapabilirsiniz. Farklı birinin üzerine kayıtlı hattın kullanılması ve hat ile usulsüz işlemler yapma, özellikle yasal olarak suç kapsamına girmektedir. Bu durumu engellemek için hat durumunu kontrol etmek oldukça önemlidir.

Turkcell Adıma Kayıtlı Hat Sorgulama

Turkcell’e kayıtlı hat sorgulama işlemlerini de e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bunun dışında direkt olarak müşteri hizmetlerini arayarak da hat iptali için başvuru yapabilirsiniz. Ancak hat iptali yapabilmek için hangi numaranın sizin üzerinize açıldığını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak sorgulama işlemlerini yapmak ve daha sonra Turkcell müşteri hizmetlerini arayarak hat iptali işlemlerini yapmak yeterli olacaktır. E-devlet sistemi üzerinden hat sorgulama işlemleri için:

İlk olarak e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaparken TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Daha sonra hat iptal işlemleri için hizmet menüsüne tıklamanız yeterlidir. Vodafone Adıma Kayıtlı Hat Sorgulama

Vodafone üzerinden hat kaydı sorgulama işlemlerini direkt olarak Vodofane müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak, üzerinize kayıtlı olan hattın iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak ilk olarak e-devlet sistemi üzerinden mobil hat sorgulama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra mobil hattınızı sorgulayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden yapacağınız inceleme sonucunda Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak, adınıza açılmış olan hattın kapatılmasını isteyebilirsiniz. Aksi halde yasal olarak mağduriyetler meydana gelebilir.

TC İle Hat Sorgulama

TC kimlik numarası ile hat kaydı sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden TC vatandaşı olan herkes kolayca yapabilmektedir. Dilerseniz mobil e-devlet uygulamasını telefonunuza indirerek saniyeler içerisinde üzerinize hat olup olmadığını sorgulayabilir, dilerseniz de bilgisayar ya da tabletleriniz üzerinden e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. TC kimlik numarası ile üzerinize hat olup olmadığını sorgulamak için:

E-devlet kapısını açın. Sistemi açıktan sonra TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimliğinizi doğrulayın. Daha sonra sisteme giriş yapın. Eğer e-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilirsiniz. Daha sonra e-devlet sistemi hizmet sekmesi üzerinden mobil hat sorgulama kısmına tıklayın. Daha sonra sayfa üzerinden adınıza açılmış hat olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hat Sahibi Sorgulama

Numara hat sahibi sorgulama işlemleri hem e-devlet sistemi üzerinden hem de direkt olarak hat operatörleri üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. Özellikle hattın hangi operatöre ait olduğunu biliyorsanız yapmanız gereken tek şey, hattın ait olduğu operatörü arayarak numarayı vermek olacaktır. Eğer hat sahibi siz değilseniz; hat hakkında yeterli bilgiye ulaşmanız söz konusu olmayacaktır. Bunun için arayan kim, hizmetlerinden faydalanmanız gerekmektedir.  Bunun yanı sıra hat eğer Türk Telekom operatörüne ait ise, bu hattın kime ait olduğunu bulmak için bilinmeyen numaralar servisine de ulaşmanız mümkündür. Bunun için cep telefonunuz aracılığı ile 11811 numarasını aramanız gerekmektedir. Vodafone aboneleri ise bilinmeyen numaralar servisine de 7048 numarasına kısa mesaj göndererek arayan numaraları kısa sürede öğrenebilir. Bunun için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterli olacaktır:

SMS olarak ‘’KIM’’ yazıp boşluk bırakın. Sizi arayan numaranın 10 haneli telefon numarasını yazın. Daha sonra bu mesajı 7048’e gönderin.

Fakat bu işlemler karşılığında abonenin isim ve şehir bilgilerini edinmek için karşınızdaki abonenin bilgilerini vermesini kabul etmesi gerekmektedir. Eğer kişi bunu ayarlar kısmından kapatmamış ve offline pozisyona getirmemiş ise bu noktada abone ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

TC İle Hat Sorgulama Vodafone

Vodafone üzerinden hat sorgulama işlemleri için direkt olarak Vodafone müşteri temsilcilerine ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcileri adınızın üzerine hat açılıp açılmadığını TC kimlik numarası ile kontrol edeceklerdir. Bunun yanı sıra e-devlet sistemi üzerinden de adınıza açılmış olan hatları sorgulayabilirsiniz. Özellikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açıklama ve bildiriye göre; mobil hat sorgulama sayfaları ile milyonlarca vatandaş, kendilerinden habersiz isimlerine açılmış hat olduğunu öğrenerek, yasal işlemlere başlamıştırlar. Özellikle bu şekilde açılan mobil hatlar, gerçek kişilerin yasal olarak mağdur olmasına yol açabileceğinden, her vatandaşın düzenli olarak e-devlet sistemi üzerinden bu şekilde bir hata yapılıp yapılmadığını öğrenmesi gerekmektedir.

Hat Sorgulama Avea

Mobil hat sorgulama AVEA işlemleri için e-devlet sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Mobil hat sorgulama sayfası aracılığı ile tüm detaylara göz atabilirsiniz. Özellikle vatandaşların bilgisi dışında açılan hatlar hakkında yasal işlemlerin başlatılması gerektiğinden, ismine hat açılan kişilerin direkt olarak bu hatları iptal ettirmesi ve numaralarının bağlı olduğu operatörleri arayarak, hat sahibini savcılığa vermesi gerekmektedir. Vatandaşların bilgisi olmadan açılan hat sayısı ise günümüzde 264’ü aşmış vaziyettedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için:

E-devlet sistemine e-imza, mobil imza ya da TC Kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra mobil hat sorgulama kısmına gelerek, isminize ve TC kimlik numaranıza açılmış olan tüm hatları sorgulayabilirsiniz. Uygulama üzerinden hat sorgulama taleplerinin gerçekleştirilebilmesi için abonenin üzerine kayıtlı olan hatları görebilmesi gerekir. Bunun için de kullanıcıların cep telefonlarına bir şifre gönderilmektedir. Bu şifreyi sisteme girdikten sonra adınıza açılmış olan tüm hatları sorgulayabilirsiniz. Eşimin Üzerine Hat Var mı?

Aynı soyaddan hat sorgulama işlemlerini farklı biri adına yapmanız mümkün olmamaktadır. Bunun için direkt olarak e-devlet sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Mobil hat sorgulama işlemleri, günümüzde milyonlarca vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Özellikle 15,2 milyon sorgulama yapılması sayesinde dolandırıcılar başkasının adına hat açma durumunda vazgeçmeye başlamıştır. Ancak buna rağmen, her vatandaşın e-devlet sistemi üzerinden adlarına açılmış bir hat olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Eşinizin adına açılan hattı kontrol etmek için eşinizin e-devlet profiline giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için eşinizin TC kimlik numarasını ve E-devlet şifresini biliyor olmanız gerekmektedir.

Hat Sorgulama İşlemleri

Adıma hat açılmış mı işlemlerini sorgulamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en güveniliri e-devlet sistemi olmaktadır. Mobil hat sorgulama sistemi sayesinde isminiz kullanılarak adınıza, bilginiz dışında hat açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle yasa dışı işlem yapılmasını engellemek ve mağdur olmamak için vatandaşların bu kontrolleri yapması oldukça önemlidir. E-devlet sistemi üzerinden mobil hat sorgulama işlemlerini yapmak için:

E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra mobil hat sorgulama kısmından işlemlerinizi yapabilirsiniz. Mobil hat sorgulama kısmından Turk Telekom, Turkcell, Avea, Vodafone, BIMCELL ya da diğer tüm operatörleri soruşturabilirsiniz. Engelli Raporu Sorgulama İşlemi | Sağlık Raporu Sorgulama E Devlet Miras Sorgulama Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama