2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

1 yıl önce


© 2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

Özürlü maaşı ne kadar olduğu engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini son derece yakından ilgilendiren bir konu kuşku yok. 2020 engelli maaşı 2020 yılında da yine devlet tarafından fazlası ile üzerinde durulan unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca insanlar da değişen rakamları merak ediyor diyebiliriz.

Özürlü maaşı, devletin engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı zorlukların belli ölçüde giderilmesi için tanıdığı haklardan biri ve belki de en önemlisi. Toplumumuzda konu hakkında olan bilgi yetersizliğini de göz önünde bulundurarak, Özürlü maaşı ne kadar başta olmak üzere özürlü maaşı hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sizin için araştırdık.

Ülke olarak yaş ortalaması genç, oldukça dinamik 80 milyonu aşan bir nüfusa sahibiz. Bu denli genç ve dinamik nüfusa sahip olmamızın yanı sıra ne yazık ki hiç de azımsanamayacak kadar bir engelli nüfusumuzda var. TÜİK rakamlarına göre nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’lik bir oranındaki bir kısmı engelli vatandaşlarımızdan oluşmakta. Mental ya da fiziksel, sonradan kazanılmış ya da doğuştan 10 milyonun üzerinde vatandaşımız bir engel sahibi. Bu 10 milyonun üzerindeki engelli vatandaşlarımız toplumsal hayata dahil olma noktasında büyük sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Engelsiz bir birey için yapması işten bile olmayan bazı basit günlük aktiviteler dahi engelli vatandaşlarımız için aşılması güç probleme dönüşebiliyor.

2022 Maaşı

Anayasal bir görev olarak devletimiz uygun şartları taşıyan engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza 3 ayda bir olacak şekilde maaş veriyor. 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında hak sahiplerine verilen bu maaş halk arasında 2022 maaşı olarak adlandırılıyor. 2022 maaşı, kanunun adından da anlaşılacağı üzere 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara ve engelli vatandaşlara bağlanıyor. 2022 maaşı genel adıyla bilinen bu maaş ödemesi iki kategoridir. Bunlardan ilki en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunu heyet sağlık raporuyla belgeleyen vatandaşlar için ödenen 2022 engelli maaşı. İkinci kategori ise 65 yaşını dolduran vatandaşlar için bağlanan yaşlılık aylığı.

İlgili Konular:                            Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

Sosyal devlet anlayışının bir tezahürü olarak devlet engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına, bazı hak ve ayrıcalıklar tanıyor engelli vatandaşlarımız için. Tanınan bu haklardan en önemlilerinden biri özürlü maaşı kuşku yok ki. Özürlü Maaşı sayesinde iş hayatına engelleri sebebiyle katılmakta zorlanan, geçim sıkıntısı içinde kalan engelli vatandaşlarımıza maddi destek sağlanıyor.

  Engelli Maaşı Alma Şartları

İlginizi Çekebilir:                      Kaymakamlık Yardım Parası

Özürlü Maaşı Ne Kadar

Özürlü Maaşı hakkında yaptığımız bu genel girişin ardından özürlü maaşı ne kadar sorusunu cevaplayalım şimdi de. Engelli maaşının tutarı bireyin engellilik oranının yüzdesine göre değişiklik göstermekte. 2017 yılı için engelli maaşı tutarları ise şu şekildedir;

Engellilik yüzdesi yüzde ile yüzde 69 arasında olanlar için üç ayda bir olmak üzere 1059 TL Engellilik yüzdeki yüzde 70 ve üzerinde olan birey için 3 ayda bir olmak üzere 1589 TL

Yukarıda belirttiğimiz engelli maaşı tutarları, engelli raporu bulunan ve aranan şartları taşıyan her engelli vatandaşımıza 3 ayda bir olacak şekilde ödenmektedir. Engelli maaşını kimlerin alabildiğini daha önce yayınlamış olduğumuz Engelli Maaşı Alma Şartları yazımızda detaylı olarak incelemiştik. Şayet engelli maaşı alabilme şartlarını taşıyıp taşımadığınızı bilmiyor ve konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda bulunan linke tıklayarak konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Göz At:                              Engelli Maaşı Alma Şartları

Bize Ulaşın

Özürlü maaşı ne kadar sorusunu tüm detayları ile cevaplandırmış olduk. Konu hakkındaki sorunuzun cevabını yazımızda göremediyseniz ya da konu ile ilgili başka herhangi bir sorunuz var ise yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Konu hakkında yetki olan deneyimli yazar kadromuz sorunuzun cevabını en kısa süre içerisinde vereceklerdir.