2020 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

1 yıl önce


© 2020 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

2020 Ziraat bankası süt parası sorgulama işlemi, başvuru sonrasında süt parasının yatıp yatmadığını öğrenebilmek için anne ve babaların mutlaka yapması gereken bir işlem hiç kuşku yok ki. Devletimiz, süt parası uygulamasıyla çocuk sahibi olmayı teşvik, çocuk sahibi olanlara da maddi destek sağlıyor. Süt parasının yattığını öğrenmek için Ziraat Bankası süt parası sorgulama işlemi nasıl yapılır, sade ve anlaşılır bir dille siz okuyucularımız için kaleme aldık. Ayrıca süt parası ne zaman yatar, nereye yatar başta olmak üzere süt parası hakkında diğer tüm bilinmesi gerekenleri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

2020 Emzirme Ödeneği 2020 Süt Parası Sorgulama Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi Süt Parası Ne Zaman Yatar? Emzirme Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
2020 Emzirme Ödeneği

Halk arasında Süt Parası adıyla bilinen Emzirme Ödeneği, çocuk sahibi olmayı teşvik maksadıyla son yıllarda hayata geçirilen uygulamalardan sadece biri. Hayata geçirildiği günden bugüne kadar milyonlarca anne ve baba süt parası ödemesi aldı ve hala da almaya devam ediyor. Emzirme ödeneği başvuruya tabi bir uygulama ve otomatik olarak tahsis kesinlikle söz konusu değil. Hal böyle olunca da başvurunun yapılmasının ardından başvurunun kabulü ve süt parası ödemesinin gerçekleşmesi sorgulama işleminin yapılmasını gerekli kılıyor.

2020 Süt Parası Sorgulama

Süt Parası Sorgulama işlemini 2 aşamalı olarak ele alacağız bu yazımızda. Birici aşama başvurunun değerlendirilmesi onay süreci. Emzirme ödeneği başvurusunun eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından inceleme ve onay süreci başlar. Başvurunuzda herhangi bir eksik ya da hata yoksa ve aranılan şartları taşıyorsanız ortalama olarak 2 haftalık bir süre içerisinde süt parası başvurunuz onaylanacaktır.

Süt Parası Sorgulama İşlemi E Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Eğer ki E Devlet şifreniz yok ise ilk yapmanız gereken 2 TL ücret karşılığında PTT şubesinden E Devlet şifrenizi almanız gerekiyor. Şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanızın ardından ”e-Hizmetler” sekmesine tıklayarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başlığı bölümüne gelin. Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı başlığı altında üçüncü sırada yer alan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sekmesine tıklayarak süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Yukarıda yer alan fotoğrafta Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Sekmesini görebilirsiniz.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

Süt Parası Sorgulama işleminin ikinci aşaması ise Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama. Başvurunuz kabul edildi ve ödeneğiniz de çıkarıldıysa yapmanız gerekenleri adım adım anlatalım şimdi de. Ziraat Bankası üzerinden süt parası sorgulama işlemi için internet bankacılığını kullanabilir ya da en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz. Süt parası almak isteyen anneler, bu yardım için Ziraat Bankası’nı tercih edebilirler. Annelerin doğum başına alacakları süt parası yardımı, 6 ay boyunca kesintisiz olarak yapılmaktadır. Bebeğin 6 aylık olmasının ardından yapılan süt parası yardımı da sona erecektir.

  Sumak Suyu İçmek Corona Virüse İyi Geliyor mu?

Ziraat Bankası üzerinden süt parası alacaklar için belirlenen tarih her ayın 8 i ile 14 arasındadır. Süt parası yardımını bu tarihler arasında size en yakın Ziraat Bankasından alabilirsiniz. Süt parasının yatırılıp yatırılmadığının kontrolü için ise internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Eğer internet bankacılığınız yok ise size en yakın şubeye belirttiğimiz tarihler arasında uğrayarak hesabınızı kontrol edebilir ya da belirttiğimiz tarihlerde şubenizden telefon yardımı ile bilgi alabilirsiniz.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Sür parası sorgulama işlemi ile başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Başvuruları kabul edilen anne babaların en çok merak ettiği husus ise süt parası ne zaman yatar konusu hiç kuşku yok ki. Şimdi de bu konuya açıklık getirelim. Emzirme yardımı SGK şahıs ödemeleri kapsamında verilen bir devlet desteği. SGK şahıs ödemeleri, başvurunun onaylanmasını takip eden ayın 8’i ila 14’ü arasında hak sahiplerine ödenmektedir. Yani Ocak ayında süt parası başvurusu yaptıysanız ve aynı ay içinde başvurunuz onaylanmışsa paranız Şubat ayının 8’i ile 14’ü arasında adınıza yatırılacaktır. şayet başvuruyu ay sonunda yapmışsanız ve başvurunuzun onaylanması bir sonraki ayın (ine kadar yetişmemişse ödeme daha sonraki aya kalacaktır.

Emzirme Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emzirme ödeneği yani süt parası ile ilgili henüz başvuruda bulunmadıysanız, Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Sorgulama ve Başvuru İşlemleri yazımızı inceleyerek gerekli başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Günümüzde en çok yaşanan durum ise doğum yapan annenin sigortasız olmasıdır. Bu durum sigortasız doğum yapan kişi süt parası alabilir mi? sorusunu akıllara getirmektedir. Eğer sizlerde böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız süt yardımı almanız için bazı şartların yerine gelmiş olması gerektiğini bilmelisiniz. Şimdi kısaca bu şartlara değinelim.

Eğer doğum yapan anne sigortalı değilse eşinin sigortalı olarak çalışıyor ya da çalışmış olması gerekmektedir. Çalışmış olmasından kastımız ise doğumdan önceki 1 yıl içerisinde minimum 4 ay yani 120 gün boyunca SGK‘lı olarak çalışılmış olması gerekmektedir. İkinci şart ise doğan bebeğin yaşamını sürdürmeye devam etmesidir. Doğum esnasında ya da doğum sonrasında bebeğin hayatını kaybetmesi durumunda emzirme ödeneği yani süt parası desteği verilmemektedir.

  Kredi Notu Sorgulama

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durum için istenilen son şart ise SGK ya da Bağkur’lu çalışanların belirttiğimiz 4 aylık sürecin ödemesini yani SGK’lı ise prim günü ödemesinin, Bağkur’lu ise Bağkur priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Süt İzni Süresi – Süt İzni Kaç Saat

Süt Parası Sorgulama

Çalışan Anneye Doğum Parası

Çalışan Anne İçin Bakıcı Parası Alma Şartları