2020 Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

1 yıl önce


© 2020 Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

2020 engelli maaşı ne kadar oldu sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. 2022 sayılı kanun kapsamında belirli engel oranına sahip olan, 65 yaş üzerinde olan ve evde engelli kimsesine bakan kişiler engelli maaşından yararlanma hakkına sahip olan kişilerdir. Haziran ayı enflasyon oranlarının belirlenmesi ile birlikte 2020 güncel engelli maaşı ne kadar oldu belirlenmiştir.

Her sene bu rakamlar, devletin belirlemiş olduğu enflasyon artış rakamları kapsamında yükselir. Dolayısı ile her sene güncel bilgi için internet ortamında ki bilgileri takip etmekte fayda var.

Makalede Neler Var?

2020 Engelli Maaşı Hakkında Bilgi Engelli Maaşı Kimlere Verilir? Engelli Maaşı Gelir Sınırı 2020 Engelli Maaş Başvurusu Engelli Bakım Parası Engelli Maaş Alım Şartları 2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır? 2022 Engelli Maaş Ödeme Günleri Engelli Maaş Sorgulaması
2020 Engelli Maaşı Hakkında Bilgi

2020 yılı engelli maaşı %70 oranı üzerinde engeli bulunan ve yaşamını başkasının bakımına ihtiyaç duyarak geçiren kişilere 763,69 TL olarak ödenmektedir. Engel sahibi kişiye bakanlara evde bakım parası olarak 1.384,59 TL ödenmektedir. Engellilerin bakım ve ihtiyaçlarının giderilmesi adına verilen ödemeleri almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler engelli aylığı bakım parasını almaya hak kazanır.

%40 ile %69 oranında engel sahibi olan kişilerin engelli maaş tutarları 509,13 TL olmaktadır. Temmuz 2019 itibarı ile geçerli olan bu rakamlar temmuz aylıklarının ödenmiş olması sebebi ile ağustos ayı maaş ödemelerinde temmuz ayı zam farkı ile engelli hesaplarına yatırılacaktır.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli maaşı alma hakkına sahip olmak için yetkili hastanelerden alınmış olan sağlık kurul raporlarına ihtiyaç vardır.  Engelli maaşlarından yararlanmaya hak kazanabilecek kişiler şunlardır;

Engel durumları %40 ile %69 oranında olan kişiler, %70 ve üzerinde engelli olarak başkasının bakımına muhtaç olan kişiler, Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan kişiler, Sosyal güvenlik Kurumlarından hangi ad altında olursa olsun bir gelir ya da maaş sahibi olmayan kişiler, Nafaka bağlanmamış ve nafaka bağlanması mümkün olmayan kişiler, Gelirlerinin toplamı kanunlar ile belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı altında olan kişiler, Belirtilen şartlara uyum sağlayan 18 yaşını tamamlamış engelliye bakmakla yükümlü olan kişiler engelli maaşlarından yararlanmaktadır.
  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Engelli Maaşı Gelir Sınırı

Engelli maaşı bağlanması için çalışılmaması gerekliliğine ilave olarak engelli kişilerin gelir sınırı bulunmaktadır.  Engelli kişilerin yaşamakta oldukları hane içerisinde kişi başına düşen gelir düzeyinin asgari ücretin 3/1 oranından daha az olması gerekmektedir. 2019 yılı için belirlenmiş olan muhtaçlık sınırı 609,67 TL olmaktadır. Engelli maaşı almak için başvuruda bulunacak kişilerin belirtilen gelir sınırının altında olması gerekmektedir. Yaşam standartları muhtaçlık sınırı altında olan engelli kişiler başvuruda bulunarak engelli maaşı almaya hak kazanmaktadır.

2020 Engelli Maaş Başvurusu

Engelli maaş başvurusu yapmak 2022 olarak bilinen engelli maaşlarından faydalanabilmek için gereklidir. Engel sahibi bir kişinin engelli maaşından yararlanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Engelli maaş başvurusu sırasında talep edilen belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin;

18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekmektedir. 65 yaşından büyük olan kişilerin %70 oranında engel sahibi olması gerekmektedir.

Belirtilen özelliklerde engelli kişileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında tamamlanmamış olan belgeler varsa başvurular kabul edilmemektedir.

Engelli Bakım Parası

Evde bakım parası nasıl alınır sorusu engelli yakını bulunan kişilerin en fazla merak ettiği konular arsında bulunmaktadır. Evde bakım paraları engelli yakınlarının engel sahibi kişilere evde bakmaları sonucunda hak kazandıkları engelli maaşlarıdır. Hayatlarını başkalarının bakımına muhtaç olarak geçirmek durumunda olan kişilerin yakınları aralarında kan bağı bulunması şartı ile evde bakım parasından yararlanmaktadır. Engelli kişilere bakan herkes bu haktan yararlanamamakta ancak aralarında kan bağı olan ya da üvey akraba olanlar ilgili yönetmelik gereğince bakım parası almaya hak kazanmaktadır.

Evde bakım parası almak için bakıma muhtaç olan kişi ile ona bakmakla yükümlü olan kişinin aynı yerde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Aynı yerde ikamet etmeyen kişiler evde bakım parası alamamaktadır.

  2022 Engelli (Özürlü) Maaşı Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir ?

Engelli Maaş Alım Şartları

Engelli maaşı bağlanması için gereken şartlar vardır. Aylık bağlanması için yapılacak başvurularda istenen evrakların temin edilmesi ve gereken şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. Engelli maaş başvurusunda kişilerde olması gereken şartlar şunlardır;

Yetkili hastanelerden alınacak olan sağlık kurul raporu gerekmektedir. Engelli aylığı bağlanması için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekir. Engelli maaşı almak için Sosyal Güvenlik Kurumundan başka gelir sahibi olunmaması gerekir. 18 yaşını tamamlamış engelli yakını bulunan kişiler bakıma muhtaçlık sınırı altında gelir sahibi altında olması gerekmektedir. Engelli maaşından yararlanmak için engelli kişiye nafaka bağlanmamış olması gerekmektedir. Nafaka bağlanma durumu olan kişiler engelli maaşlarından yararlanamazlar.

Maaş başvurularında gereken evraklar şunlardır;

Dilekçe Nüfus kayıt belgesi Sağlık kurul raporu 2 adet vesikalık fotoğraf Maaş alınmadığına dair belge ve Fakirlik kâğıdı 2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

2022 engelli maaşları engel sahibi kişilere yardımcı olmak adına devlet tarafından verilen sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışının gerekliliklerinden birisi olan engelli yardımları onların hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak adına yapılmaktadır. 2022 engelli maaşı yasal bir yardımdır ve hak sahiplerine 3 ayda bir ödenmektedir. Engelli kişilerin yardımdan yararlanmak için başvuruda bulunmaları şarttır. Başvuru işlemini bilmeyen birçok engelli vatandaş bu yardımdan yararlanamamaktadır. 2022 engelli maaşı için başvuruda bulunarak maaş almaya hak kazanan kişilerin ilk ödemeleri ve daha sonra yapılan ödemeleri Türkiye genelinde PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

2022 Engelli Maaş Ödeme Günleri

2022 Engelli maaş ödemelerinde meydana gelecek olan yığılmaların önlenmesi adına yapılan ödemeler hak sahiplerinin doğum tarihlerinin son rakamlarına göre farklı günlerde yapılmaktadır. Buna göre;

Doğum tarihlerinin son rakamları 0 ile 5 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 5. gününde almaktadır. Doğum tarihlerinin son rakamları 1 ile 6 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 6. gününde almaktadır. Doğum tarihlerinin son rakamları 2 ile 7 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 7. gününde almaktadır. Doğum tarihlerinin son rakamları 3 ile 8 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 8. gününde almaktadır. Doğum tarihlerinin son rakamları 4 ile 9 olan hak sahibi kişiler maaş ödemelerini her dönemin 9. gününde almaktadır.
  2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

Engelli Maaş Sorgulaması

Engelli maaş sorgulama işlemi günümüzde online olarak oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını ve maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen hak sahipleri internet üzerinden ya da telefon ile arayarak sorgulama yapmaktadır. Online olarak yapılan sorgulamalar e-devlet sistem üzerinden olmaktadır.

E-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanan sorgulamalarda giriş yapmak için e-devlet şifresi ve T.C. Kimlik numarası ile kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-devlet sisteminden alınabilen hizmetler arasından bulunan engelli maaş sorgulamaları sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ ekranından kolayca yapılabilmektedir.

Telefon ile yapılan sorgulamalarda ALO 144 sosyal yardım hattının aranması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Danışma hattı olan ALO 144 numarasını arayarak 2022 engelli maaş sorgulama işlemlerinin yapılması ve sosyal yardım konularında bilgi ve sorgulama yapmak oldukça pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

ENGELLİLERE TANINAN SOSYAL HAKLAR

ENGELLİ RAPORU NASIL YENİLENİR?

DEVLET YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, NASIL ALINIR?

ENGELLİ MAAŞI AYLIK OLACAK MI?

ENGELLİ RAPORU YÜKSELTME

ENGELLİ RAPORUNA İTİRAZ