2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

1 yıl önce


© 2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli raporunu yenileme her engelli raporu olan vatandaş için gerekli değildir. Vatandaşın engel durumu uygulanan ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, cerrahi tedavi ya da rehabilitasyon uygulamaları ile azalmaya meyilli bir sağlık sorunuysa, raporu veren heyet raporun belirli bir süre sonra tekrarlanmasını talep edebilir. Bu durumda vatandaşın aldığı sağlık raporunda, raporun ne zaman yenilenmesi gerektiğine dair bilgi verecektir. Ancak bireyin engel durumunun sürekli olması halinde ya da artması durumlarında vatandaşlara süresiz engelli raporu verilmektedir. Bunun dışında engel durumunun artması halinde, bireyin aldığı engelli maaşının artması için tekrar sağlık raporu almak için başvurulabilir.

Makalede Neler Var?

Sürekli Engelli Raporu İptal Olur mu? Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır? Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli Raporu Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir? Engelli Maaşları Ayın Kaçında Yapılır? Engelli Maaşı Kimlere Verilir? Engelli Raporu Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır? Engelli Maaşı Ne Kadar 2020?
Sürekli Engelli Raporu İptal Olur mu?

Sürekli engelli raporunun iptal olması vatandaşın çalışmaya başlaması ya da sağlık durumunun düzelmesi ile meydana gelmektedir. Sürekli engelli raporu alan vatandaşlar, devletten her ay belirli miktarda engelli maaşı almaktadır. Ancak engelli vatandaş aldığı maaşa rağmen farklı bir kurumda işe başlamışsa ve maaş alıyorsa, engelli maaşı geri dönüşsüz şekilde kesilmektedir. Bunun yanı sıra şayet engelli vatandaşın sağlık durumu iyileşmişse ve iş güç kayıp oranı azalmışsa engelli raporu iptal edilebilir. Ancak sürekli engelli raporu iyileşmeyen hastalara verildiği için bu ihtimal oldukça düşüktür.

Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli maaşı sorgulama işlemleri hem telefon ile hem de elektronik ortam üzerinden yapılabilmektedir. Emeklilik maaşını sorgulamak için izleyebileceğiniz adımlar ise:

Online olarak engelli maaşı sorgulamak isteyen vatandaşların E-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-devlet şifresi satın alabilmektedir. E-devlet şifresine giriş yaptıktan sonra sayfanın üst tarafından bulunan arama kısmına ‘’Engelli Maaşı’’ yazdıktan sonra enter’a basmanız gerekmektedir. Daha sonra çıkan sayfa üzerinden engelli maaşınızı sorgulayabilir ve maaşın ne zaman yatacağını öğrenebilirsiniz.
  2022 Engelli (Özürlü) Maaşı Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir ?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli maaşı almak için vatandaşların belirlenmiş olan koşulları karşılaması gerekmektedir. Engelli maaşları aşağıdaki kriterleri karşılayan vatandaşlara bağlanmaktadır. Buna göre:

Engelli maaşı 18 yaşından büyük olan kişilere ve engellilik oranları yüzde 70’in üzerinde olan kişilere her ay, geri ödemesiz şekilde ödenmektedir. Şayet vatandaşın engellilik oranı yüzde 40 ve yüzde 69 arasında ise bu kişiler de engelli maaşı almaktadır. 18 yaşından küçük olan kişiler için engelli maaşları ebeveynlere verilmektedir. 2022 sayılı olan kanuna göre engelli maaşı almak için engelli olan vatandaşın evinde kişi başına düşen toplam gelirin asgari ücretin üçte birine denk gelmesi gerekmektedir. Yüzde 70 ve üzerinde engelli olan vatandaşlara 2019 senesinde aylık 720 TL maaş verilmektedir. Evde bakım aylığı için 1305 TL maddi destek sağlanmaktadır. Engelli Raporu Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu için belgeler hastalığa ve engel durumuna göre değişmektedir. Tüm engelli vatandaşlardan ortak şekilde talep edilen belgeler ise:

Engelli raporu için başvuru dilekçesinin temin edilmesi gerekmektedir. Bu dilekçe internetten online olarak alınabilir. Fakat internet üzerinden engelli raporu alamayan vatandaşlar, engelli raporu için dilekçeyi hastaneden alabilir. Engelli vatandaşın nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 5 adet vesikalık fotoğraf talep edilmektedir. Bu belgelerin düzenlenmesinden sonra heyet, heyet rapor muayene belgesi hazırlamaktadır. Bu belge de engelli raporu alınacak olan hastaneden temin edilmelidir.

 Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

Engelli Maaşı Alma Şartları, Kimlere Verilir Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli Maaşları Ayın Kaçında Yapılır?

Engelli maaşının ödenmesi vatandaşların doğum tarihlerine göre yapılmaktadır. Engelli maaşları 3 ayda bir ödenmektedir. Ödemeler PTT şubelerine ya da Ziraat Bankası’na ödenmektedir. Buna göre engelli maaşları:

Eğer vatandaşın doğum tarihinin son sayısı 0 ve 5 ise bu vatandaşlar ödemelerini 3 ayda bir ayın 5. Gününde almaktadır. Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 olan vatandaşlara her dönemin 6. Günü engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır. Doğum tarihinin son rakamları 2 ve 7 arasında olan vatandaşlara ayın 7. Gününde engelli maaşı ödenmektedir. Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 arasında olan vatandaşlara ayın 8. Gününde engelli ödemeleri yapılmaktadır. Doğum tarihinin son rakamları 4 ve 9 arasında olan vatandaşlara ise ayın 9. Gününde engelli maaş ödemeleri yapılmaktadır.
  Engelli Maaşı

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli maaşı almak için gerekenler yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Engelli olan ve iş güç kaybı yaşayan vatandaşlar tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık raporu almalıdır. Bu sağlık raporunda en az yüzde 40 oranında engel durumunun olması gerekmektedir. Engelli maaşı alabilecek kişiler ise:

Engelli maaşı, kanun kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kimsesi olmayan vatandaşlara ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen herhangi bir maaş ya da yardım almıyor olmak gerekmektedir. Vatandaşların nafaka almıyor olması gerekmektedir. Mahkeme kararı sonucunda direkt bir mevzuat gereği bağlanmamış herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır. Engelli Raporu Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Engelli raporu alma süresi hastanenin yoğunluğu ile doğru orantılı olmaktadır. Engelli raporunu alma süresi başvurulan dönem ve hastanenin konumu ile doğru orantılıdır. Raporun ne zaman çıkacağına dair en önemli nokta, hastanenin bulunduğu bölgedir. Genellikle küçük kentlerdeki hastaneler, daha hızlı sürede heyet raporu çıkarmaktadır. Fakat büyük şehirlerde hastaneler daha yoğundur. Bundan dolayı da heyetin toplanması daha uzun sürebilir. Büyük şehirlerde engelli raporu alma süresi 2 aya kadar uzayabilmektedir. Engelli raporunun daha hızlı çıkabilmesi için:

Engelli vatandaşın raporu daha hızlı sürede alması için büyük şehirlerden ziyade daha küçük şehirlerdeki hastanelere başvurması gerekmektedir. Tatil ya da yaz dönemleri gibi şehrin daha az kalabalık olduğu dönemlerde hastaneye engelli raporu almak için başvuru yapılabilir. Hastane heyetinin yoğunluğu hakkında, hastaneyi arayarak bilgi alabilirsiniz. Engelli Maaşı Ne Kadar 2020?

Engelli maaşı 2020 senesinde enflasyon oranlarına göre senede 2 defa zamlanmaktadır. Engelli maaşının ne kadar yatacağına kişinin engel oranına göre karar verilmektedir. Bunun dışında engelli vatandaşlar, engel durumlarına göre 3 ay ya da 3 sene arasında engelli maaşı alabilmektedir. Maaşlar ise engel yüzdesine göre hesaplanmaktadır. 2019 senesinde engelli vatandaşların alabileceği maaşlar ise:

Vatandaşın engeli %70 ve üzerinde ise 2020 senesinde aylık olarak 1.4750 TL engelli maaş ödemesi almaktadır. Vatandaşın engeli %40 ve %70 arasında ise 2020 senesinde 980 TL engelli maaş ödemesi almaktadır.
  2020 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Engelli ücretlerinin dışında aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında ki yardımlardan da faydalandırılır. Kömür, elektrik yardımı gibi birçok yardım engelli vatandaşların faydalanabileceği yardımlar arasındadır.

Yapılan engelli maaş ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Bu maaşlar her ay ödenmektedir. Engelli vatandaşlar alacakları maaş oranlarını E-devlet üzerinden kontrol edebilir. Fakat engelli maaşı alabilmek için vatandaşın engelli maaşından farklı biri gelirinin olmaması gerekmektedir. Vatandaşın nafaka almaması ya da muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir. Engelli maaşı almak için vatandaşların Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Başvuru

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

 Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama