2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

1 yıl önce


© 2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Engelli sağlık kurulu raporu vatandaşların engelli haklarından ve aylığından faydalanmasını sağlamaktadır. Vatandaşların engelli sağlık raporu alması için devlet hastanelerinden randevu alması ve tam teşekküllü devlet hastanelerinde muayene olması gerekmektedir.

Makalede Neler Var?

Engelli Raporu Nasıl Alınır 2020? Engelli Raporu Yenileme 2020 Nasıl Yapılır? Engelli Raporu Ücreti Ne Kadar? Yüzde 40 Özürlü Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir? Engelli Raporu Kimlere Verilir? Yüzde 90 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporu Oranları Nelerdir? Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir? Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır? Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir? Engelli Raporu Sorgulama Nereden Yapılır?
Engelli Raporu Nasıl Alınır 2020?

Engelli sağlık raporu almak için vatandaşların devlet hastanelerinden randevu alması gerekmektedir. Engelli raporu almak için:

İlk olarak Alo 186 ya da mhrs.gov.tr adresinden randevu almak gerekmektedir. Randevuyu aldıktan sonra erkenden hastaneye gitmek gerekmektedir. Bu randevu sırasında vatandaşın en az 8 ana branştan muayene olması gerekmektedir. Ardından tüm doktorlardan muayene olduğuna dair imza alması gerekmektedir. Tüm muayene belgelerinin yetkililere teslim edilmesi gerekmektedir. Ardından başhekim tüm muayene süreçlerini ve hastanın teşhislerini inceler. Hastanın engel durumuna ve hastalıklara göre engel yüzdesi tespit edilir ve ardından başhekim imzası ile engelli raporu verilir. Engelli Raporu Yenileme 2020 Nasıl Yapılır?

Engelli raporu yenilemesi, süreli olan engel raporlarında geçerlidir. Yapılan muayenelerde hastanın durumunun düzelebileceği tespit edilmişse süreli engelli raporu verilmektedir. Bu raporlar 2 senelik ya da 5 senelik olabilmektedir. Hastanın sağlık durumu rapor süresi kapsamında düzelmemişse, yeniden hastaneye başvurarak engelli sağlık raporu başvuru yapabilmektedir.

Engelli Raporu Ücreti Ne Kadar?

Engelli raporu herhangi bir ücret talep edilmeden verilmektedir. Vatandaşın engel oranı yüzde 40 ve üzerinde ise vatandaştan herhangi bir ücret alınmaz. Ancak engel oranı yüzde 40 ve altı ise hastaya sadece muayene ücreti çıkmaktadır. Sağlık raporunda yüzde 40 ve üzerinde olan vatandaşlar aşağıdaki imkanlardan faydalanabilmektedir:

Yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar ulaşımlarda indirim almaktadır. Elektrik faturası ödemelerinde indirim sunulmaktadır. Engelli aylığı alma hakkı kazanmaktadır. Ayrıcalıklı sınav imkanları sunulmaktadır. Engelli vatandaşlar için özel park alanları yapılmaktadır. Engelli vatandaşlar müze ve gösterilere ücretsiz olarak katılma imkanı bulmaktadır. Araç satın almada ÖTV indirimleri sunulmaktadır.
  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüzde 40 Özürlü Raporu Nasıl Alınır?

Yüzde 40 özürlü raporu, devlet hastanelerinden verilmektedir. Rapor içerisinde yazan engel oranlarının belirlenmesi için vatandaşların en az 8 ana branştan muayene olması gerekmektedir. Muayeneleri ve tetkikleri tamamlanan vatandaşların hastalıklarına göre engel oranları özel bir formülle hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalar ve doktor teşhislerine göre engel yüzdesi belirlenmektedir. Vatandaşın engelli haklarından faydalanabilmesi için en az yüzde 40 engelinin olması gerekmektedir.

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir?

Engelli raporu alabilmek için devlet tarafından belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Engelli raporu şartları ise:

Engelli sağlık raporu alabilmek için vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş hastanelerden randevu alması gerekmektedir. Engelli sağlık raporu almak için vatandaşlara en az 8 ana branşta test yapılması gerekmektedir. Vatandaşın sağlık raporu başvurusunda talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz vermesi gerekmektedir. Teslim edilen evrakların tam ve eksiksiz olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bölümlere giderek muayene olan vatandaşların doktorlardan imza alması gerekmektedir. Muayenelerin tamamlanmasından sonra hasta son olarak kurul önüne çıkmalıdır. Ardından başhekim onayı ile sağlık raporu alınır. Engelli haklarından yararlanmak için vatandaşın en az yüzde 40 oranında engelli olması gerekmektedir. Engelli raporunun geçerli olabilmesi için yetkin hastanelerden heyet raporu şeklinde ıslak imzalı rapor alınmalıdır. Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Engelli raporu fiziksel ve zihinsel olarak kalıcı sağlık sorunu olan vatandaşlara verilmektedir. Engelli sağlık kurulu raporu alabilmek için:

Engelli sağlık raporu almak için vatandaşların devlet hastanelerine başvurması gerekmektedir. Başvuru sırasında talep edilen belgelerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Engelli olan vatandaşın engel yüzdesinin en az yüzde 40 olması gerekmektedir. Yüzde kırkın altındaki engel durumlarında vatandaşlar, engelli haklarından faydalanamaz. Engelli vatandaşların kendisine verilen tüm muayene ve tetkiklerden geçmiş olması gerekmektedir.
  2020 Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır ?

Yüzde 90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Vatandaşın yüzde 90 engelli raporu alması için tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık raporu alması gerekmektedir. Engelli raporda yazan engel oranlarına baş hekim ve doktorlar karar verecektir. Engelli raporu almak için:

Vatandaşın devlet hastanelerinden engelli rapor randevusu alması gerekmektedir. Rapor alan vatandaşlar muayene günü hastaneye erkenden gitmelidir. Vatandaş, farklı branşlardan uzman hekimler tarafından muayene edilir ve gerekli tetkikler yapılır. Ardından tüm branş doktorları sağlık heyeti oluşturarak vatandaşın durumuna ve hastalıklarına göre engel yüzdesini belirlemektedir. Engel yüzdesi belirli bir matematik formülü ile yapılmaktadır. Ardından hekimler vatandaşın yüzde 90 engelli raporu almasına karar vermektedir. Engelli Raporu Oranları Nelerdir?

Engelli rapor oranları, vatandaşların sağlık sorunlarına ve ek hastalıklarına göre hekimler tarafından değerlendirilmektedir. Şayet vatandaşın işitme engeli yüzde 50 ve görme engeli yüzde 25 ise vatandaşın engel oranı yüzde 62 olarak hesaplanmaktadır. Vatandaşın yaşı, sağlık sorunları ve çalışma engelli de bu durumda hesaplamaya katılmaktadır. Engelli rapor oranlarına göre verilen maaşlar:

Engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında olan vatandaşlar aylık 480 TL, Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olan vatandaşlar 720 TL, Evde bakım aylığı alan vatandaşlar ise 1.305 TL maaş almaktadır.

Maaş oranları her sene enflasyon oranlarına göre artmaktadır. Her sene Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara asgari ücrete göre zam yapılmaktadır.

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli raporu aldıktan sonra engelli haklarından faydalanmak isteyen vatandaşların, en az yüzde 40 engelinin olması gerekmektedir. Engel hem fiziksel hem de zihinsel olabilmektedir. Engelli raporu alabilmek için geçerli olan hastalıklar ise:

Kulak – burun – boğaz hastalıkları Doğumsal sorunlar Sonradan meydana gelen kalıcı hasarlar Zihinsel hastalıklar Ruhsal hastalıklar Deri hastalıkları Görme sorunları İşitme sorunları Kardiyovasküler sorunlar Hemopoteik sorunlar İdrar yolları sorunları Kadın hastalıkları Sindirim sorunları Hormon bozuklukları Yanıklar Kas ve iskelet hastalıkları Sinir hastalıkları Onkoloji Solunum sorunları
  2020 Engelli Raporu ile Araç (Araba) Nasıl Alınır ?

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli raporunun hesaplanması için özel formüller kullanılmaktadır. Öncelikli olarak vatandaşın hastalıkları tespit edilir. Hastanın yüzde 20 duyma engeli varsa ve yüzde 40 görme engeli varsa bu durumda engel yüzde yüzde 60 ve üzeri olacaktır. Hesaplamalar için hastanın engel oranlarını net bir şekilde bilmek gerekmektedir.

Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Süresiz engel raporu kalıcı ve asla iyileşmeyecek sağlık sorunlarında verilmektedir. Şayet vatandaşın zihinsel engeli varsa ya da vücut uzuvlarının eksik olması durumunda süresiz engel raporu verilmektedir. Raporun süresine hekimler tarafından karar verilmektedir. Şayet  süreli engel raporu verilmişse vatandaşlar raporun yenilenmesi için yeniden başvuru yapabilir.

Engelli Raporu Sorgulama Nereden Yapılır?

Engelli raporunun sorgulanması için online yöntemler bulunmaktadır. Engelli sağlık kurulu raporu sorgulamak için:

İlk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ bu adres üzerinden online olarak sorgulama yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu evrak kayıt ve takip sistemi üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu E-SGM alanı üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır ?

Engelli Raporu ile Araç (Araba) Nasıl Alınır ?