2020 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

1 yıl önce


© 2020 Engelli Raporu Nasıl Alınır, Kimlere Verilir ?

Engelli raporu almak 2020 için başvuran adayların yasalar tarafından belirlenmiş kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Engelli raporu; devlet tarafından geri ödemesiz şekilde engelli olan vatandaşların ödeme alması için verilen bir sağlık belgesidir. Fiziksel engel nedeniyle ihtiyaçlarını giderirken zorluk yaşayan ve çalışmakla güçlük çeken vatandaşların daha konforlu bir hayat yaşaması için verilen bir ödemedir. Engelli maaşı; süreli olarak verilebilir ya da engel süresi boyunca ödenebilir. Engelli raporu almak için bazı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna göre engelli raporu alabilecek kişiler:

Engelli raporu alabilmek için TC vatandaşı olmak gerekmektedir. Vatandaşın engelli raporu alabilmesi için fiziksel olarak hareketlerinin belirli kısmını yerine getirememesi gerekmektedir. Engelli raporu almak için vatandaşın en az yüzde 40 engelin bulunması gerekmektedir. Raporun geçerli olabilmesi için raporda Başhekim imzası olmak zorundadır.

NOT: Engelli raporları, devletin belirlemiş olduğu nitelikli hastanelerden alınmak zorundadır. Aynı zamanda bu rapor üzerinde ıslak olacak şekilde heyet imzası bulunmalıdır. Aksi takdirde raporun geçerliliği yetkili mercilerce sorgulanır.

Makalede Neler Var?

Engelli Raporu için Talep Edilen Belgeler Nelerdir? Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır? Engelli Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir? Engelli Raporu için Başvurular Nereye Yapılır? Engelli Sağlık Raporu Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir? Engelli Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Verilir? Engelli Sağlık Raporu Hangi Avantajları Sağlar? Engelli Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?
Engelli Raporu için Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Engelli raporu belgeleri başvuru yapılan hastaneye teslim edilmektedir. Bu belgeler; yetkili sağlık kurumları tarafından analiz edildikten ve değerlendirildikten sonra başvurular kabul edilir. Talep edilen belgeler ise:

Vatandaşın kimlik cüzdanı ve kimlik fotokopisi 5 adet vesikalık fotoğraf Başvuru dilekçesi

Engelli raporu için başvuru dilekçesi, online olarak alınabilmektedir. Online olarak başvuru dilekçesi çıktısı almayan vatandaşların devlet hastanelerine başvurarak bu dilekçeyi alması mümkündür. Başvuru dilekçesinde durumunu izah eden vatandaşın verdiği bilgilerin doğruluğu teyid edilir. Daha sonra engel oranı da yapılan muayene ve tetkikler neticesinde belirlenir. Şayet vatandaşın yüzde 40 ve üzeri engeli bulunuyorsa, kişi engelli maaşı almaya da hak kazanır.

Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgusu online olarak ya da bizzat yapılabilir. Rapor sorgulama işlemleri:

Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Kayıt sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem üzerinden yapılacak sorgular için sgk.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Sisteme girdikten sonra talep edilen bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Doğum tarihi ve kimlik bilgileri hakkında eksiksiz bilgi vermeniz gerekmektedir. Takip sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız devlet hastanesine giderek başvuru süreci ile ilgili bilgi alabilirsiniz. E-SGM sistemlerinden yapılabilmektedir. E-SGM sisteminden ‘’Bilgileri Sorgula’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. E-SGM yöntemi dışında ise raporun verileceği engelli kurumlardan da başvuru süreci ile ilgili bilgi almanız mümkündür.
  2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

Engelli Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Engelli raporunda geçerlilik süresi engelli vatandaşın sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Şayet hastanın engel durumu kalıcı ise bu durumda engelli raporunun geçerlilik süresi, ömür boyu olmaktadır. Ancak engel durumu tedavi ile ya da zamanla iyileşebilecek bir durumdaysa, geçerlilik süresi raporda (1 Sene, 2 Sene vb.) olarak belirtilmektedir. Engelli raporu; sağlık kuruluşları tarafından oldukça detaylı muayene ve tetkikler neticesinde verilmektedir. Bu sebeple de mevcut engelin süreci, detayları ve geçerlilik süreci kişiden kişiye göre değişmektedir.

Engelli Raporu için Başvurular Nereye Yapılır?

Engelli raporu başvurusu tam teşekküllü devlet hastanelerine yapılmaktadır. Engelli vatandaşlar sağlık raporu almak için talep edilen belgeleri toplamalıdır. Daha sonra başvurularını gerçekleştirmelidir. Hastaneden talep edilen belgeler ise:

Sağlık raporu için başvuru formu hastaneden alındıktan sonra eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Dilekçe ve başvuru formu hastaneden alınabileceği gibi online olarak da alınabilir. Başvuru yapan vatandaşın kimliği ve kimlik fotokopisi gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşın son 6 ayda çekilmiş fotoğrafı gerekmektedir.

Talep edilen belgeler ile beraber başvuru yapan vatandaşların engel oranı yüzde 40 ve üzerinde ise, başvuru süreci onaylanmaktadır. Başvurusu tamamlanmış olan engelli vatandaşlar, hastanede tüm departmanlar tarafından muayene edilir. Yapılan muayene ve tetkikler neticesinde; uzmanlar tarafından vatandaşın yüzde kaç engeli olduğu tespit edilir. Doktor heyeti, rapora ve engel raporuna hep beraber karar verilmektedir. En son olarak da baş hekim imzası talep edilir.

Engelli Sağlık Raporu Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli sağlık raporu şartları 2020 senesinde yasalar kapsamında yenilenmiştir. Buna göre engelli raporu alma koşulları ise:

Engelli vatandaş, başvuru aşamasında talep edilmiş tüm belgeleri eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Engelli vatandaşın engel oranı en az yüzde 40 olmalıdır. Engelli vatandaşın detaylı muayene ve tetkiklere girmesi gerekmektedir. Sağlık kurul raporları kopyalı şekilde alınmalıdır. Kopyalı alınmış olan raporlar, aslı gibidir kaşeli ise resmi belge olarak kabul edilmektedir. Aslı gibidir kaşesi bulunan sağlık raporu kopyaları, aslı yerine geçmektedir. Bu sayede de resmi kurullarda rahatça kullanılabilir. Aslı gibidir kaşesi olmayan kopyaların ise geçerliliği yoktur. Engelli sağlık raporunda yüzde 40 engeli olan vatandaşlar indirim, öncelik gibi birçok haktan da faydalanmaktadır. Çeşitli hallerde raporların belirli süre aralıklarda tekrarlanması gerekmektedir.
  Engelli Maaşı

Engelli Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Verilir?

Engelli raporu alma süresi kişinin başvurduğu hastaneye göre değişmektedir. Şayet hastane büyük ve kalabalık şehirlerde ise rapor alma süresi bir aya kadar uzayabilmektedir. Bunun yanı sıra:

Tam teşekküllü devlet hastanesine bizzat başvuru yaptıktan sonra kurul günleri hakkında bilgi almak raporu daha hızlı almayı sağlamaktadır. Bizzat başvuru yapamayacak olan vatandaşlar telefon ile hastaneyi arayarak bilgi alabilir. Engelli sağlık raporunun verileceği gün ise hastaneye olabildiğince erken saatte gitmek gerekmektedir. Bu sayede sıra alma ve bekleme süresi de azalır. Hastane veznesinden dilekçe almak gerekmektedir. Daha sonra bu dilekçeyi doğru bilgiler ile doldurmak gerekmektedir. Daha sonra dilekçe, kimlik belgesi ile beraber teslim edilmelidir. Daha sonra bölüm doktorları ziyaret edilmelidir. Bütün muayeneler tamamlanmalıdır. Tüm doktor muayenelerinin yapılmasından sonra ve imza atıldıktan sonra tüm belgeler görevliye eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Belgelerin teslim edileceği tarih ise rapor görevlisi tarafından söylenecektir. Genellikle engelli raporları 1 ay içerisinde çıkmaktadır. Engelli Sağlık Raporu Hangi Avantajları Sağlar?

Engelli sağlık raporu avantajları engelsiz vatandaşlar ile engelli vatandaşların aynı şartlarda yaşaması amacıyla yapılmaktadır. Buna göre:

Engelli raporu olan kişiler bütün toplu taşımalarda ve uçak biletlerinde indirim hakkı kazanmaktadır. Enerji tüketimlerinde ve emlak vergi ödemelerinde indirim yapılmaktadır. Bütün kurum ve kuruluşlarda sıra önceliği tanınmaktadır. Ayrıcalıklı sınav imkanları sunulmaktadır. Bütün müze ve devlet tiyatro gösterilerinden ücretsiz şekilde faydalanabilmektedir. Otomobil alımlarında ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir. Engelli vatandaşlar park alanlarında avantajlıdır. Engelli Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu sorgulama işlemleri online olarak yapabilirsiniz. Engelli raporu sorgulama işlemleri için:

Engelli raporlarını E-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgu işlemlerini yapmak için TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilir. Sisteme girdikten sonra sayfanın üst tarafında bulunan arama kısmına ‘’Engelli Raporu’’ yazmanız gerekmektedir. Çıkan sayfa üzerinden engelli raporunuzu sorgulayabilirsiniz.
  2020 Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelli vatandaşlara verilen sağlık raporunda; raporun geçerlilik süresi, hastanın engel durumu ve engel oranları da bildirilmektedir.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir

Engelli Maaşı Ne Kadar

Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir

Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları