2020 Engelli Raporu ile Araç (Araba) Nasıl Alınır ?

1 yıl önce


© 2020 Engelli Raporu ile Araç (Araba) Nasıl Alınır ?

Engelli raporuyla araç satın alma ÖTV indiriminden yararlanma hakkı sayesinde oldukça kolaydır. Engelli vatandaşlar, aldıkları sağlık raporu sayesinde araçlarını indirimli şekilde satın almaktadır. Vatandaşların aldıkları sağlık raporlarındaki engel oranları ne kadar oranda indirim alacaklarını belirlemektedir. Vatandaşın engel oranı yüzde 40 ve üzerinde ise bu durumda vatandaşın engelli aracını kullanmaya yetkisi olması da gerekmektedir. Bunun için de vatandaşın H sınıfı ehliyet alması gerekmektedir. Bunun dışında araç; vatandaşın engel durumuna uygun aksamlarda yapılmalıdır. Bu şartları sağlayan vatandaşlar ÖTV’den muaf sayılmaktadır. Satın alınan araç şayet vatandaşın yakınları tarafından ya da profesyonel bir şoför tarafından kullanılacaksa, kullanan kişilerin B sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir. Bunun dışında engelli raporlarında engelli vatandaşın aracı kullanıp kullanamayacağına dair açıklamaları da yazılmış olmalıdır. Engelli vatandaşlar, satın aldıkları araçları 5 sene boyunca kullanmak durumundadır. 5 süre dolmadan aracın satılması söz konusu değildir.

Makalede Neler Var?

Araba Almak için Engelli Raporu Yüzde Kaç Olmalıdır? Engelli Araç Satın Alma Şartları Nelerdir? Engelli Araç Satın Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir? Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır? Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Engelli Raporu Avantajları Nelerdir? Engelli Sağlık Raporu Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir? Engelli Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?
Araba Almak için Engelli Raporu Yüzde Kaç Olmalıdır?

Araç almak için engelli raporu kişinin engel durumuna göre belirlenmektedir. Vatandaşın engel oranı en az yüzde 40 olmalıdır. Yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar indirimli araç alma hakkı kazanmaktadır. Buna göre:

Yüzde 40 oranında engel raporu olan vatandaşların satın alacakları araçların kendileri tarafından kullanılması gerekmektedir. Şayet vatandaşın engel oranı yüzde 90 oranında ise, vatandaşın yakınları aracı kullanabilir. Ancak aracın özel aksamlı şekilde kullanması gerekmektedir. Engelli yakınların araç kullanması için 1. Ya da 3. Dereceden akrabası olması gerekmektedir.
  Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Alma Şartları Neler, Nasıl Alınır?

Engelli Araç Satın Alma Şartları Nelerdir?

Engelli araç satın almak için şartlar ve kriterleri karşılayan vatandaşlar ÖTV indiriminden faydalanmaya hak kazanmaktadır. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf olması için engel oranının sağlık raporunda belirlenmiş olması gerekmektedir. ÖTV indirimi engel yüzdesine göre belirlenir. Buna göre:

Şayet vatandaşın engel yüzdesi yüzde 90 ve üzerinde ise ÖTV indiriminden faydalanmaları mümkündür. Bu yüzdede olan engel oranlarına sahip vatandaşların 3. Dereceye kadar yakınları aracı kullanabilir. Yüzde 90 engel haricinde ortopedik engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden faydalanmaktadır. Araç alımlarında trafik tescil işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Engelli vatandaşa ait olan araçların kullanımı, vatandaş yüzde 90 altında engelliyse başka biri tarafından yapılamaz. Engelli araçlarının 5 sene boyunca satılması mümkün değildir. 5 senelik süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse, ÖTV vergisi geri ödenmektedir.

Bu bilgilerin yanı sıra araç satışlarında aracın fiyatı 200 Bin TL altında ise ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Aracın 200 Bin TL ve üzerinde olması halinde ÖTV indirimi uygulanmaz.

Engelli Araç Satın Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli araç satın alma belgeleri aracı satın alırken tamamlanmış olmalıdır. Engelli araç satın alma sırasında gerekli olan belgeler ise:

Aracı satın alacak olan engelli vatandaşın, engel durumunu gösteren sağlık raporu gerekmektedir. Engelli olan vatandaşın araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu sağlık kurulu heyeti tarafından hazırlanmış olan rapor talep edilmektedir. Satın alınmış olan aracı şayet engelli vatandaş kullanmayacaksa, aracı kullanacak olan 3. Dereceye kadar yakın olan kişilerin B sınıfı ehliyetinin olması gerekmektedir. Satın alınan aracın engelli vatandaş tarafından kullanılması halinde vatandaşın H sınıfı ehliyetinin olması gerekmektedir. Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli araç indirimi hesaplama aracın tutarlarına göre yapılmaktadır. ÖTV indirimi satın alacak olan otomobilin tutarına ve sahip olduğu motor gücüne göre belirlenmektedir. Engelli araç alım hesaplamalarından muaf olmak için vatandaşın yüzde 90 ve üzerinde olması gerekmektedir. Vatandaşın ÖTV indiriminden faydalanması için engel oranlarının yüzde 40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Buna göre engelli araç alım indirim hesaplamaları:

Aracın değeri 100 Bin TL ise, ÖTV ile beraber aracın toplam fiyatı 150 Bin TL olmaktadır. Engelli raporu olan vatandaşlara 150 Bin TL tutarındaki araç için 59 Bin TL indirim yapılmaktadır. ÖTV hakkından yararlanmak için satın alınacak aracın sıfır olması gerekmektedir. Aracın ikinci el olması halinde ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır. ÖTV indiriminden yararlanmak için aracın sahip olduğu motor gücünün maksimum 1600 CC olması gerekmektedir.
  2020 Güncel Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

Engelli Raporu Yükseltme Nasıl Yapılır

Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için vatandaşların tam teşekküllü devlet hastanelerine başvurması gerekmektedir. Devlet hastanelerine başvuran hastaların engel durumları farklı branşlardan uzmanlar tarafından ileri tetkikler ve muayeneler ile belirlenmektedir. Bunun dışında engelli raporu almak için gerekli şartlar ise:

Vatandaşın kalıcı ya da geçici engel sahibi olması gerekmektedir. Vatandaşa verilen engelli sağlık raporları süresiz ya da süreli olarak verilmektedir. Engelli rapor alım şartlarının başında TC vatandaşı olması gerekmektedir. Sağlık raporunda belirlenen engelin en az yüzde 40 olması gerekmektedir. Engelli sağlık raporu almak isteyen vatandaşların herhangi bir ücret ödemesi gerekmektedir. Ancak sağlık raporları yalnızca tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmaktadır. Engelli Raporu Avantajları Nelerdir?

Engelli rapor avantajları özellikle indirim ve kredi imkanları ile ön plana çıkmaktadır. Engel raporu olan vatandaşlar; sağlık muayenelerinden ücretsiz olarak faydalanmakla beraber birçok alanda da indirim hakkı elde etmektedir. ÖTV indiriminin dışında vatandaşlar farklı alanlarda da avantaj elde edebilmektedir. Bunlar:

En az yüzde 40 oranında engeli olan vatandaşlar, devlet demir yolları ile yapacakları seyahatlerde yüzde 20 oranında indirim hakkı elde etmektedir. En az yüzde 40 oranında engelli olan vatandaşlar Türk Hava Yolları ile yapacağı seyahatlerde yüzde 40 oranında indirim hakkı elde etmektedir. GSM operatörlerinde özel indirimler de yapılmaktadır. Engelli raporu olan vatandaşlar müze, milli park ve devlet tiyatrolarına ücretsiz şekilde giriş yapabilmektedir. Engelli Sağlık Raporu Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli sağlık raporu alma şartları her sene yenilenmektedir. Buna göre 2020 senesinde engelli sağlık raporu almak için gerekli şartlar:

Engelli vatandaşın sağlık raporu alması için devlet hastanesine başvurması gerekmektedir. Engelli vatandaşın engel oranının en az yüzde 40 olması gerekmektedir. Engelli sağlık raporunda yüzde 40 engeli olarak belirlenen vatandaşlar araç indirimi gibi birçok avantajdan da faydalanmaktadır.
  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Sağlık Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

Engelli raporu alma süresi başvuru yapılan hastaneye göre değişmektedir. Hastanenin yoğunluğu ve hasta sayısı gibi detaylar raporun alınacağı süreyi belirlemektedir. Engelli sağlık raporu süresi ortalama olarak bir ay olmaktadır. Engelli raporu almak için izlenmesi gereken adımlar ise:

Tam teşekküllü devlet hastanesine başvuruları tatil dönemlerinde ya da yoğunluğun daha az olduğu dönemlerde yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapamayacak olan vatandaşların hastaneyi arayarak yoğunluk durumunu öğrenmesi faydalı olacaktır. Engelli sağlık raporunun verileceği gün ise hastaneye erken gitmek gerekmektedir. Hastane veznesinden dilekçe almak ve bu dilekçeyi eksiksiz şekilde doldurmak gerekmektedir. Dilekçe, kimlik belgesi ile vezneye teslim edilmelidir. Daha sonra bölüm doktorlarını ziyaret ederek tüm muayenelerin tamamlanması sağlanmalıdır. Son olarak baş hekimden imza alınmalıdır.

Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır