2020 e-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

1 yıl önce


© 2020 e-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Bu makalemizde 2020 e-devlet doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ile alakalı resimli anlatım ile bilgi vereceğiz. Bildiğimiz gibi devlet, artık maddi olarak zor durumda olan insanları nüfusa teşvik için yardım etme yoluna gidiyor. Ne kadar çok çocuk yaparsanız her doğumunuz için o kadar çok yardım alma şansına sahip oluyorsunuz. e-Devlet uygulaması da bu anlamda bizlere ciddi anlamda yardımcı oluyor. Bugün doğum yardımı nedir? 2020 doğum yardımı parası ne kadar? 2020 e-devlet doğum yardımı başvurusu nasıl sorgulanır? 2020 doğum yardımı parası için nereye başvurulur? 2020 doğum yardımı parası ne kadar sürede ve nereye yatar? Bu ve bunun gibi tüm sorulara yanıt verme amacında olacağız.

Makalede Neler Var?

Doğum Yardımı Parası Nedir? 2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar? 2020 Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır? 2020 e-Devlet Doğum Yardımı Parası Başvuru Sonucu Sorgulama 2020 Doğum Parası Yardımı Ne Kadar Sürede Yatar?
Doğum Yardımı Parası Nedir?

Doğum parası yardımı, doğum yapan annelere devlet tarafından belli miktarda sunulan ve her doğum için tek sefer yatırılan yardım ödeneğidir.

Devlet, bildiğimiz gibi genç nüfus yoğunluğunu teşvik etmek için her geçen gün daha farklı adımlar atıyor. Doğum yardımı parası da 2020 yılında bilhassa bunun en büyük örneklerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Öyle ki anneler, doğurdukları her bebek için yükselen bir doğum yardımı parası alma şansına sahip oluyor. Peki ne kadar bu doğum yardımı parası? Nasıl başvuru yapılır?

2020 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Devlet, zaman içerisinde yaptığı güncellemeler ile birlikte sosyal yardımlar konusunda da çok ciddi anlamda farklılıklar getiriyor. Bu miktarlar tek seferlik miktarlar olsa da ailelere ciddi anlamda fayda sağladığını da net olarak söyleyebiliriz. Bunun dışında bebekler için mama ve bez yardımı gibi seçenekler de mevcut.

2020 doğum yardımı parası ne kadar? İster istemez bununla alakalı merak eden insanlar mevcut. Her doğurduğunuz çocuk için yükselen bir doğum yardımı parası miktarı söz konusudur. An itibari ile devletin ödediği ücretler aşağıdaki gibidir;

1. Çocuk: 300 TL 2. Çocuk: 400 TL Sonraki Her Çocuk için: 600 TL
  2020 Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

olmak üzere maddi miktarlar belirlenmiştir. Yani her doğumda devlet, sizlere maddi olarak destek olması amacı ile bu miktarları öder. Tabi ki başvuru yapmanız gerekiyor.

2020 Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Doğum yardımı parası alabilmek için başvuru yine devletin çeşitli kanallarına yapılır. Bu başvuru sonrasında ise süreç değerlendirildikten sonra kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapılır. 2020 yılında özellikle devlet, doğum yardımı parası üzerine çok daha fazla düşecek ve sizlere en kısa süre içerisinde bu ödenekleri ulaştıracak. Başlıca başvuru mercilerine daha yakından bakacak olursak;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri, Büyükelçilik Konsoloslukları, (Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar için)

olmak üzere başvurularınızı yaparsınız. Bu sürecin ardından ise yardım yatırma süreciniz resmi olarak başlar ve kısa zaman içerisinde ödemeniz yapılır. Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılır? Bunun için bir ya da iki adet belge ile yukarıda belirtmiş olduğumuz merkezlere başvuru yapmanız yeterli oluyor. Sonrasında herhangi bir sorun çıkmaksızın süreciniz başlıyor. Doğum yardımı parası başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir;

Doğum yapan annenin kimlik fotokopisi, Dünyaya gelen çocuğunuzun kimlik fotokopisi, Başvuru merkezlerinde bulunan ve dolduracağınız doğum yardımı parası formu,

başvuru yapma safhasında yeterli olacaktır. Buradan sonra süreç resmi olarak başlar ve ödeneğiniz en kısa süre içerisinde yatırılır.

2020 e-Devlet Doğum Yardımı Parası Başvuru Sonucu Sorgulama

Artık e-Devlet sistemi sayesinde devlet ile olan tüm süreçleri kontrol etme ve belgesel döküm alma şansına sahibiz. Türkiye genelinde bilhassa birkaç senelik dilim içerisinde turkiye.gov.tr kullanımı ciddi anlamda arttı. Doğum parası sorgulama işlemini de sorunsuz bir şekilde bu sistemden yapma şansına sahipsiniz. Peki nasıl sorgulama yapacaksınız?

Öncelikle mobil uygulamadan ya da turkiye.gov.tr adresinden e-devlet hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “doğum” yazın. Doğum yazdıktan sonra altında çıkacak seçenekler içerisinde (Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”) seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra 10 saniyelik bir sorgulamanın ardından başvuru sonucunuz e-devlet üzerinde görünür.
  Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Başvuru ekranında genelde karşınıza birkaç seçenek çıkar. Başvuru tarihinizi ve ödemenin ne aşamada olduğunu görürsünüz. ÖDEME AŞAMASINDA yazan başvuru durumu, henüz ödeme yapmamış ancak yapılacak anlamına gelir.

ÖDEME YAPILDI seçeneğini görürseniz ise PTT şubelerinden herhangi birine giderek TC kimlik belgesi ile anne parayı çekebilir. Para, annenin TC’sine yatar. Kendisinden başkası da bu ödeneği almak ile yükümlü olamaz.

2020 Doğum Parası Yardımı Ne Kadar Sürede Yatar?

Bunun için başvuru yapmak için gittiğiniz müdürlüklerce bilgi alma şansına sahipsiniz. Ancak 2020 yılında azami 60 gün içerisinde doğum parası PTT hesaplarına geçer. TC kimlik numaranız ile giderek bu parayı eksiksiz bir şekilde çekersiniz.

Başvurularınızı sürekli olarak e-devlet sistemi üzerinden takip edin. Ödemenin yatmış olmasına müteakip en yakın PTT şubelerine gidebilirsiniz.