2020 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

1 yıl önce


© 2020 Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020’de askerlik yol parası askerlik görevi için birliğine katılacak olan vatandaşların ulaşımını sağlamak için devlet tarafından ödenen bir hizmettir. Zorunlu askerlik görevi için yola çıkan tüm vatandaşlara askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Askerlik yol parası ne kadar sorusunun yanıtı ise, kişinin yolculuk mesafesine göre hesaplanmaktadır. Buna göre askerlik yol parası aşağıdaki gibidir:

Askerlik görevini yerine getirmek isteyen vatandaş şayet 0-600 km yolculuk yapacaksa 20 TL, 601-1200 km yol yapacaksa 40 TL, 1201 ve 1800 km yol yapacaksa 60 TL tutarında askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır.

Askerlik yol parası dışında her asker vatandaşa aylık olarak devlet tarafından kişisel ihtiyaçların karşılanması için bir miktar para ödenmektedir. Bu ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Askerlik parası, bu ödeme ile beraber verilmektedir.

Makalede Neler Var?

Bedelli Askerlik Yol Parası Ne Kadar? 2020 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar? 2020 Askerlik Yol Parası Herkese Ödenir mi? Askerlik Yol Parası Nereden Alınır? Askerlik Yol Parası Almak için Şartlar Nelerdir? Terhis Olan Askere Askerlik Yol Parası Ödemesi Yapılır mı? Bedelli Askerlik Dönüş Yol Parası Ne Zaman Ödenecek? Askerlik Yol Ücreti Hesaplama
Bedelli Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

Bedelli askerlik için yol parası bedelli olmayan askerler ile aynıdır. Devlet tarafından askerlik görevini yerine getirecek olan tüm TC erkek vatandaşlar için askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Bedelli askerlik için askerlik yol parası:

Askerlerin yol ve iaşe bedelleri tek seferde yapılmakla beraber herkes için aynıdır. Buna göre bedelli askerler için yol parası 20 TL olarak belirlenmiştir. Şayet asker 600 km’den daha uzun bir mesafeden birliğe katılacaksa bedelli askerler için ödemeler 40 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler her asker vatandaş için standarttır. Yolculuğun uçak ya da otobüs ile yapılması fark etmemektedir.
  Uzman Çavuş Olmak İçin Şartlar Nelerdir

2020 Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

2020 askerlik yol parası ödemesi geçmiş dönemlerde askere gidecek olan vatandaşlara askerlik şubeleri tarafından elden verilmekteydi. Fakat 2019 itibari ile askerlik yol parası ödemeleri asker vatandaşların hesabına yatmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden finanse edilen yol ve iaşe bedellerinin ödenmesi için standart bir tarih bulunmamaktadır. Askerlik yol parası vatandaş birliğe katılmadan önce ya da katıldıktan sonra da yatabilir. Paranın yatma zamanı Milli Savunma Bakanlığı bütçesi ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için düzenli olarak PTT şubelerine giderek askerlik yol parasını sorgulamak mümkündür.

2020 Askerlik Yol Parası Herkese Ödenir mi?

2020 askerlik yol parası ödemeleri tüm askere gidecek olan TC vatandaşlarına yapılmaktadır. Bunun dışında devlet tarafından belirlenmiş olan 13 özel ilde askerlik yapacak olan kişiler için uçak bileti gibi ekstra yolculuk ödemeleri de yapılmaktadır. Uçak bileti devlet tarafından alınan kişilere ayrıca asker yol parası ödemeleri yapılmamaktadır. Bu iller ise:

Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Erzurum Hakkari Iğdır Kars Muş Siirt Şırnak Van

Devlet tarafından belirlenmiş 13 il için Kabul Toplama Merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler, söz konusu 13 ilden askerlik birliğine katılacak olan vatandaşlar için uçak bileti almaktadır.

Askerlik Yol Parası Nereden Alınır?

2019 askerlik yol parası askere gidecek olan tüm vatandaşlar için Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine ödenmektedir. Askerlik yol parası almak için birliğe yazılmış olan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine giderek TC kimlik kartları ile ödemelerini alabilmektedir. Yapılan askerlik yol parası ödemeleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Çeşitli durumlarda askerlik yol parası ödemeleri ile ilgili olarak aksaklıklar meydana gelebilir. Şayet evraklar eksiksiz hazırlanmış ve teslim edilmişse, askerlik yol parası vatandaşın hesabına mutlaka yatacaktır. Askerlik yol parası ise askerlik görevini yerine getirecek olan vatandaşın, birliğe katılmak için kat edeceği km ile hesaplanmaktadır.

  2020 Sözleşmeli Er Maaşı (Güncel) – Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Askerlik Yol Parası Almak için Şartlar Nelerdir?

Askerlik yol parası şartları her TC vatandaşları için ortaktır. Devlet tarafından zorunlu askerlik görevini yerine getirecek olan TC vatandaşlarına verilmektedir. Yol parasını almak için:

Askerlik görevini yerine getirecek olan erkeklerin TC vatandaşı olması gerekmektedir, Askerlik için yol parası bedelli olarak askerlik görevini gerçekleştirecek vatandaşlar için de geçerlidir. Terör bölgesi kapsamında kabul edilen 13 il için ulaşım ile ilgili tüm masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu illerden askerlik görevini yapmak için yolculuğa çıkan vatandaşlar uçak biletini aldıktan sonra ödemesini devlet yapmaktadır. Askerlik yol parası almak için aranan tek şart askerlik belgelerinin eksiksiz olmasıdır. Terhis Olan Askere Askerlik Yol Parası Ödemesi Yapılır mı?

Terhis olan askerin askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Askerlik görevini yerine getiren vatandaşlara her ay cüzi bir miktar ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelerin dışında askerlerin birliğe katılması ve askerlik görevini tamamladıktan sonra evlerine dönebilmesi için ödeme yapılmaktadır. Terhis olan askerler için uzun mesafeler için daha fazla, kısa mesafeler için ise daha az ödeme yapılmaktadır. Asker maaşının yattığı hesaba, askerlik yol parası ödemeleri de yatmaktadır. Bu ödemelerin ne zaman yapılacağı için belirsiz olmakla beraber en kısa sürede ödenmektedir. Bedelli askerlik yapan kişilere de yol ve iaşe bedeli olarak askerlik yol parası ödemesi yapılmaktadır. Bedelli askerlik yapan vatandaşlara yol parası ödemeleri PTT şubelerine yapılmaktadır. Askerlik yol ve iaşe bedeli ödemeleri, acemi birliğine katılacak olan vatandaşlar için askerlik şubesi tarafından yapılmaktadır. Sevk işlemlerinin tamamlanmasından sonra askerlik şubesi yol ve iaşe bedellerinin yatması için gerekli olan bütün işlemleri tamamlar ve vatandaşların PTT ya da Ziraat bankası hesabına ödemeler yapılmaktadır.

  2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Bedelli Askerlik Dönüş Yol Parası Ne Zaman Ödenecek?

Bedelli askerlik için dönüş yol parası ödemeleri vatandaş askerdeyken ya da askerden döndükten sonra yapılabilir. Ödemeler için kesin bir tarih bulunmamaktadır. Ödemeler Milli Savunma Bakanlığı tarafından askerlik şubelerine iletilmektedir, bu şubelerden ise askerlik görevini tamamlayan vatandaşların PTT ya da Ziraat Bankası kartlarına ödeme yapılmaktadır. Dönüş parası ödemeleri genellikle en geç kişi askerlikten döndükten bir ay sonra yapılmaktadır. Bu ödemeler için askerliğini bitiren vatandaşlar sıraya alınır ve şubelerin yoğunluğuna göre askerler için yol parası ödemeleri yapılır.

Askerlik Yol Ücreti Hesaplama

Askerlikte yol ücreti hesapla için askerin birliğe katılmak için kat edeceği yol ve km dikkate alınmaktadır. Bunun dışında her sene enflasyon oranlarına göre askerlik yol parası ödemeleri de artmaktadır. Askerlik yol parası hesaplaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

2020 senesinde birliğe katılmak üzere yola çıkan askerin yolu eğer 0-600 km ise devlet tarafından ödenen miktar 20 TL olmaktadır. Ancak bu miktar, askere yatacak olan aylık asker maaşı ile beraber yatar. Şayet askerin birliğe katılmak için geleceği yol 600 km ve daha fazla ise askerlik yol ücreti 40 TL olarak hesaplanır.

Terör bölgeleri olarak kabul edilen 13 ilden birliğe katılacak olan askerler için ulaşım uçak ile sağlanmaktadır. Askerin uçak bileti ve yol masrafları tamamen devlet tarafından karşılanır. Ağrı, Kars, Batman, Erzurum, Bitlis, Diyarbakır’ın da içinde bulunduğu 13 il için standart bir asker yol ücretinden bahsetmek mümkün değildir.