2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

1 yıl önce
© 2020 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

2019 Askerde uzman çavuş olarak kalmak, uzman erbaş (uzman çavuş, uzman onbaşı) olmak isteyen çok sayıda gencimizin bilgi sahibi olmak istediği bir konu. Askerde uzman olarak kalmak – askerde kalmak konusu ile ilgili olarak; askerde uzman çavuş olarak nasıl kalınır? Askerde uzman çavuş olarak kalmak kolay mı? Askerde uzman çavuş olarak kalma şartları nelerdir? Askerde uzman çavuş olarak kalmak için yaş sınırı var mı? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. Siz de askerde uzman çavuş olarak kalmak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Geçmiş yıllarda askerliğini yapanlardan istekli olanlar, başvuru yapmaları, gerekli şartları taşımaları ve uzman çavuş olmak için uygun olarak değerlendirilmeleri halinde uzman çavuş rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapabiliyorlardı. Tüm bu süreç ve sonrasında uzman çavuş olarak meslek hayatına başlamaya yaygın olarak askerde teskere bırakma deniyordu. Bahsettiğimiz bu uzman çavuş alım tarzı uzun yıllar önce terk edildi. Artık uzman çavuş olabilmek için Kuvvet Komutanlıklarının yaptığı uzman erbaş alımlarına başvurup, sınav süreçlerinden geçerek uzman çavuş olunabiliyor.

Askerlik devam ederken uzman çavuş veya uzman onbaşı alımlarına başvuru yapılabiliyor. Yani askerde uzman çavuş olmak mümkün. Geçmişte askerde teskere bırakmak olarak ifade edilen durum günümüzde artık bu şekilde oluyor. Buna ek olarak 25 Ağustos 2017 tarihinde yayımlanan 694 Sayılı KHK ile Jandarma Uzman Çavuş olmak için askerlik şartı kaldırıldı. Yani jandarma uzman çavuş alımı başvurusu yapmak için askerlik yapmış olmak artık zorunlu değil. Şayet askerde uzman çavuş olma başvurusu yapmayı düşünüyorsanız öncelikle askerlik şartsız jandarma uzman çavuş alımı başvurularını takip etmenizde fayda var.

UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalma Şartları Neler?

Yukarıda belirttiğimiz üzere teskere bırakma şeklinde sınavsız şekilde uzman çavuş veya uzman onbaşı olmak mümkün değil. Ancak askerlik devam ederken uzman çavuşluk sınavlarına başvurup askerde uzman çavuş olmak mümkün. İster askerlik bittikten sonra sivilden başvuru yapılsın ister askerlik devam ederken, uzman erbaş olma şartları her iki durum için de aynı. Sadece askerliğini yaparken başvuru yapanların askerlikleri devam ettiği için bazı özel şartlar olması gerekir. askerde uzman çavuş olmak için;

Başvuru tarihi itibariyle terhisine en fazla 6 ay kalmış olmak Birlik komutanları tarafından düzenlenen Uzman Erbaş Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almak

Bu iki ek şart haricinde uzman çavuş olma şartı askerliğini bitiren için de devam eden için de aynı. Her iki grup için de ortak olan Uzman Çavuş Olma Şartları neler öğrenmek için BURAYA tıklayın.  Uzman çavuşlar, uygun şartları taşımaları halinde astsubaylığa geçiş ve memuriyete geçiş hakkına da sahip. Bu iki konuda bilgi sahibi olmak için aşağıda linkini verdiğimiz makalelerimizi okuyabilirsiniz.

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN ASTSUBAYLIĞA GEÇİŞ

UZMAN ÇAVUŞLUKTAN MEMURİYETE GEÇİŞ

Askerde Uzman Çavuş Olarak Nasıl Kalınır?

Uzman çavuş olma şartları hakkında bilgi vermemizin ardından şimdi de askerde uzman çavuş olarak  nasıl kalınır konusuna değinelim. Kuvvet Komutanlıkları uzman çavuş alımı ilanı verdiğinde, bu alım ilanları tüm kışlalarda askerliğini yapanlara duyurulur. Başvuru yapmak isteyenlere bilgilendirme broşürü verilir, özellikle asker sayısı çok olan büyük birliklerde başvuruda bulunmak isteyenler için bilgilendirme konferansı yapılır. Yani askerde iken tüm uzman çavuş ve uzman onbaşı alımlarından mutlaka haberiniz olur.

Başvuru için yapılması gereken evrak işlemleri topluca birliğiniz tarafından halledilir. Sizden sadece kişisel evraklarınız talep edilir, neler yapmanız gerektiği harfiyen anlatılır. Uzman erbaş olmak istiyorsanız ve birlik komutanınız sizin iyi bir asker olacağınıza kanaat getirmişse uzman çavuş olarak askerde nasıl kalınır, ne yapmak gerekir gibi konularda herhangi bir endişe yaşamanıza gerek yok. Zaten uzman çavuş mülakatlarına katılabilmeniz için birlik komutanınızdan uzman erbaş nitelik belgesi almanız gerekiyor. Bu belge olmadan mülakat aşamasına dahil olamazsınız.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak Kolay Mı?

UBirkaç yıl önceye kadar Milli Savunma Bakanlığı uzman erbaş alımında KPSS şartı getirmeye hazırlanıyordu. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinden çok sayıda personel ihraç edildi. Bu durum neticesinde TSK’da büyük bir personel açığı meydana geldi. Öyle ki uzman çavuş alımında KPSS şartı getirmeye hazırlanan Milli Savunma Bakanlığı, jandarma uzman çavuş alımında askerlik yapma şartını ve lise mezunu olma şartını bile kaldırdı. Yani Türk Silahlı Kuvvetlerinde personel açığı söz konusu ve çok sayıda personele ihtiyacı var. Bu sebeple diyebiliriz ki uzman çavuş olarak askerde kalmak veya sivilden başvurarak uzman çavuş olmak eskiye nazaran daha kolay.

Tabi unutulmamalı ki genç nüfus arasındaki işsizlik oranı dünyada en yüksek olan ülkelerden biriyiz ne yazık ki. Eğitim hayatını bitirip çalışma çağına gelmiş her 4 kişiden biri işsiz durumda. Bunun sonucu olarak uzman çavuş alımları çok büyük bir ilgi görüyor. Yapılan her uzman çavuş alımında on binlerce genç başarılı olabilmek için ter döküyor. Bu doğal olarak rekabet demek. Başvuru sayısı çok olunca kazanma mülakatlarda başarılı olup uzman çavuş olma yüzdesi de düşüyor elbette.

Türk Silahlı Kuvvetleri rütbeli personel açığını askerlik mesleğine aşinalık sebebiyle kendi içinde çözmenin daha mantıklı bir hareket olduğunu düşünüyor. Bu yüzden astsubaylıktan subaylığa geçiş ve uzman çavuşluktan astsubaylığa geçiş artık daha sık ve daha fazla sayıda oluyor. Askerde uzman çavuş olarak kalma başvuru yapanlar bu yüzden biraz daha avantajlı. Sivilden askerliğin yapmadan gelen birini sıfırdan eğitmek yerine hali hazırda askerlik anlayışı kazanmış ve askerliğini yapan birini uzman çavuş yapmak daha mantıklı. Bu Sebeple uzman çavuş olarak askerde kalmak artık daha kolay tabi yapılan sınavlarda başarılı olmak şartıyla.

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – NASIL ASTSUBAY OLUNUR ?

ASTSUBAY MAAŞLARI NE KADAR?